6.05.2013

Prawa człowieka- organizacje międzynarodowe.

Autor: Maja Rudzka


Prawa człowieka to koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Każ de państwo ma obowiązek ochrony tych praw, niezależnie od swojego ustroju i krajowej regulacji prawnej. Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej jest uznawane za podstawę sprawiedliwości i pokoju na świecie. Ponadto, przywileje te przysługują każdemu człowiekowi od chwili urodzeniai nie można się ich zrzec. Istnieją niezależnie od władzy oraz nie mogą być przez nią dowolnie regulowane, obowiązują niezależnie od potwierdzenia przez władzę państwową. W końcu, co najważniejsze- wszystkie stanowią integralną i współzależną całość. Zgodnie ze współcześnie akceptowanymi wolnościami, wszyscy ludzie powinni móc domagać się ich respektowania, niestety wciąż prawa człowieka są łamane, a wszelkie próby polepszenia sytuacji to istna ‘walka z wiatrakami’. Celem mojej pracy będzie przybliżenie problemu łamania praw człowieka na całym świecie.


Najważniejszym dokumentem, dotyczącym praw człowieka jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, którą przyjęło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1948 roku. Razem z nią przyjęto rezolucje, odnoszące się do prawa petycji, spraw mniejszości, popularyzowaniu informacji o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jak również do przygotowań projektów przepisów wykonawczych. Według Artykułu 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka „wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa”. Wydawałoby się, że działania podjęte przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w celu ochrony naszej godności, życia i bezpieczeństwa osobistego to ruch wystarczający. Jak się jednak okazuje, jest to zaledwie pierwszy krok w walce z łamaniem praw człowieka.


W Azji mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka niemal na każdym kroku. Głównie prześladuje się i torturuje ludzi z powodu ich poglądów politycznych. Konflikty zbrojne i etniczne pochłonęły życie tysięcy osób cywilnych w regionie Azji i Pacyfiku i pociągnęły za sobą inne rodzaje naruszeń praw człowieka, od tortur poprzez „zaginięcia” do samowolnych aresztowań. Łamane prawa dotyczą także wolności słowa, prawa do bezpieczeństwa i co najgorsze- życia. Najczęściej tendencje te obserwuje się w Chinach i na znacznej części Płw. Indochińskiego.


Okazuje się także, że nawet Europa, będąca przecież kolebką kultur i narodów nie ustrzegła się przed przypadkami łamania praw człowieka. Na kontynencie „demokracji” i postępu cywilizacyjnego, ogólnie znane są przypadki nieposzanowania prawa do życia, wyznania, dostępu do edukacji itd. Najbardziej znane dotychczas przypadki łamania praw człowieka miały miejsce w Czeczenii, na Bałkanach, w Hiszpanii i Irlandii Północnej, jednak jest to zaledwie nieznaczna cześć działań, jakie mają miejsce.


Sytuacja W Północnej i Południowej Ameryce także nie należy do najlepszych. Nagminne nieprzestrzeganie prawa do życia, czy bezpodstawne aresztowania za poglądy polityczne i religijne to niestety częsty widok. Najgorzej wygląda to chyba w Meksyku, gdzie korupcja i korzyści osobiste władzy są podstawą do łamania praw ludzi żyjących na tym terytorium. Bardzo podobnie sytuacja wygląda także na Kubie, gdzie winę za nieprzestrzeganie praw człowieka ponosi system komunistyczny.


Próby walki z nieprzestrzeganiem godności człowieka, oprócz organizacji rządowych działających na terenie kraju i wychodzących z jego inicjatywy, podejmują także liczne niezależne organizacje pozarządowe międzynarodowe. Dokonują tego tylko metodami pokojowymi, między innymi prowadząc edukację, występując w szczególnych sprawach sądowych w obronie ludzi pokrzywdzonych, organizując akcje obywatelskie. Do jednej z nich zaliczamy na przykład prężnie działającą Amnesty International.


Celem wyżej wymienionej organizacji jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie oraz realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom. Zasadami działania Amnesty International są pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm. Początki organizacji sięgają listopada 1960, a członkowie dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków naruszeń praw człowieka. Podstawą działalności Amnesty International jest międzynarodowa solidarność. Członkowie organizacji pochodzą z wielu różnych kultur i mają różne poglądy, jednak jednoczy ich chęć działania na rzecz świata, w którym przestrzegane będą prawa każdego człowieka. Podejmują działania w sprawie różnorakich przypadków naruszeń praw człowieka, dokonywanych przez wszystkie władze, bez względu na to, czy ofiary aktualnie znajdują się w centrum zainteresowania mediów, czy też ich cierpienia są ignorowane. W 1977 roku, Amnesty International za swą działalność na rzecz ludzi, otrzymało Nagrodę Nobla.


Następną organizacją zajmującą się walką z łamaniem praw człowieka jest Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Nie jest to organizacja pozarządowa, ani rządowa, pomimo iż współpracują z nią rządy państw i oprócz działalności społecznej oraz indywidualnej, obejmuje zakres działalności państwowej. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża to prywatna organizacja humanitarna z siedzibą w Genewie, której głównym celem działania jest pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych. Ogólnie mówiąc, organizacja jest niezależną, neutralną organizacją zapewniający ochronę i pomoc humanitarną ofiarom wojny i przemocy. Interweniuje również w tych sprawach u właściwych władz, zajmuje się poszukiwaniem zaginionych oraz wymianą jeńców podczas wojny Komitet spieszył z pomocą humanitarną ofiarom konfliktów w Wietnamie, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Afryce. Uczestniczy w przygotowaniu projektów konwencji dotyczących humanitarnego prawa konfliktów zbrojnych. Może z upoważnienia stron walczących występować w roli mediatora i pośredniczyć w wymianie jeńców wojennych, rannych i chorych osób cywilnych. Dodatkowo, jest trzykrotnym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.


Human Rights Watch także udziela się w sprawie polepszenia warunków życia ludzi. To pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, powstała w 1988 z przekształcenia Helsinki Watch. Skupia się przede wszystkim na obronie wolności słowa i przekonań, zwalczaniu cenzury, zapewnieniu oskarżonym prawa do uczciwego procesu i ewentualnego azylu, przeciwdziała zabójstwom politycznym, zapobiega torturom i arbitralnemu pozbawianiu wolności, ochronie praw kobiet (w tym prawa do aborcji) i praw dziecka, zwalczaniu przekazywania broni reżimom i partyzantom naruszającym prawa człowieka. W przeciwieństwie do Amnesty International, Human Rights Watch nie jest organizacją członkowską- skupia się bowiem na lobbingu i pracy z mediami.


Reasumując, prawa człowieka są prawami o charakterze moralnym, zbiorem postulatów domagających się poszanowania wartości najcenniejszych dla człowieka, takich jak życie, godność, wolność, swobodny rozwój. Przysługują każdemu człowiekowi bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek itp. Choć pomimo starań, nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim przypadkom łamania praw człowieka, to działalność organizacji międzynarodowych i rządowych oraz polepszanie naszej własnej świadomości obywatelskiej jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie ich występowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz